SKY – Suomen kosmetologien yhdistys SKY – Suomen kosmetologien yhdistys
  • HAE JÄSENEKSI  →
  • SKY yhdistyksenä
    • HAE JÄSENEKSI  →
    • Tutustu meihin
    • Jäsenyys ja jäsenedut
    • Organisaatio ja hallitus
    • Jaostot
    • Lähettiläät
    • Arvot
    • Eettiset ohjeet
  • Ajankohtaista
    • Ajankohtaista
    • Alalla
    • Muuta
    • SKY-nuoret
  • Lehti
    • Fiiliksissä
    • Palsta-aineistot
  • Kauppa
  • SKY:n yritysjäsenet
    • Tutustu SKY:n yritysjäseniin
    • Yritysjäsen, esittele itsesi
  • Kosmetologipäivät
  • Ota yhteyttä
  • Kirjaudu jäsensivuille
  • English
  • Svenska
  • Facebook
  • Instagram
  • Kirjaudu

Tiedote jäsenille – ALV-muutoksen tukemiseksi käynnistetty adressi

By Erika Kuoppa on 21 maaliskuun, 2025

21.3.2025

Helsinki

Olemme yhdessä Suomen Hiusyrittäjät ry:n ja Suomen Maskeeraajat ry:n kanssa käynnistäneet yhteisen adressin, jossa vaadimme hius- ja kauneudenhoitoalan arvonlisäverokannan laskemista 25,5 prosentista 14 prosenttiin.

20.3.2025

Yhteistiedote: Yhdessä vahvempina – Adressi ALV 14% puolesta!

Hyvät Suomen Hiusyrittäjien, Suomen Maskeeraajien ja Suomen Kosmetologien Yhdistyksen jäsenet,

meillä on nyt tärkeä hetki yhdistää voimamme hius- ja kauneudenhoitoalan tulevaisuuden puolesta! Olemme käynnistäneet yhteisen adressin, jossa vaadimme alan arvonlisäverokannan laskemista 25,5 prosentista 14 prosenttiin. Tämä on elintärkeä toimenpide, jotta yrittäjät voivat selvitä nykyisestä taloudellisesta kriisistä ja varmistaa alan elinvoimaisuuden jatkossakin.

Tämä adressi ei ole vain kannanotto – se on osoitus siitä, kuinka tärkeää yhteistyö ja yhteinen vaikuttaminen on meille kaikille. Hius- ja kauneudenhoitoalan yrittäjät ovat olleet jo pitkään ahtaalla inflaation, kasvaneiden kulujen, YEL-maksujen nousun ja korkeiden verojen vuoksi. Nyt on aika toimia!

Yhdessä kohti vaikuttavaa muutosta
Tavoitteenamme on kerätä mahdollisimman paljon allekirjoituksia ja luovuttaa adressi päättäjille. Järjestämme myöhemmin myös yhteisen mielenosoituksen, jossa nostamme äänemme kuuluville ja viemme viestimme suoraan hallitukselle. Tässä voimme auttaa toinen toistamme. Haluamme myös hyödyntää kaiken mahdollisen tuen, ja siksi kysymme:
– Onko sinulla kontakteja vaikuttajiin tai julkisuuden henkilöihin, jotka voisivat puhua asiasta sosiaalisessa mediassa ja tuoda sille lisää näkyvyyttä?
– Onko sinulla ideoita, kuinka voimme tehdä tästä vielä tehokkaamman kampanjan?

Jokainen kontakti, idea ja jaettu viesti on askel kohti oikeudenmukaisempaa verotusta ja parempia toimintamahdollisuuksia meille kaikille.
Nyt on meidän hetkemme näyttää, että hius- ja kauneudenhoitoala ei suostu hiljenemään – vaan taistelee yhdessä reilumman tulevaisuuden puolesta!

Pidetään yhtä ja tehdään tästä liike, joka kuuluu ja näkyy!

Liity myös mukaan Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% – julkiseen Facebook ryhmään!


Lämpimin terveisin,

Suomen Hiusyrittäjät ry
Suomen Maskeeraajat ry
Suomen Kosmetologien Yhdistys ry                                                                                      


Lisätietoja:
Mirka Ahola, mirka.ahola@skykosmetologi.fi, p. 044 326 5400

Posted in Ajankohtaista.
Share
PreviousSKY:n syyskokous to 9.10.2025
NextSKY:n vuosikokous to 3.4.2025

Related Posts

  • 3 maaliskuun, 2025

    Ilmoitus: Vahalla veks!

    Kulttimaineessa olevat Lycon-vahat ihastuttavat myös Suomessa. Helposti käsiteltävillä ja hellävaraisilla vahoilla karvanpoisto on miellyttävää niin kosmetologille kuin herkkäihoisimmallekin asiakkaalle.

  • 11 maaliskuun, 2025

    SKY:n vuosikokous to 3.4.2025

    KUTSU JÄSENILLESKY:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään M/S Viking Cinderella -laivalla torstaina 3. huhtikuuta 2025 klo 11.00. Kokoukseen voi osallistua myös etänä. Ohjeet osallistumiseen on lähetetty sähköpostitse.

  • 30 maaliskuun, 2020

    Vetoomus toiminimiyrittäjien auttamiseksi koronakriisissä

    Suomen Kosmetologien Yhdistyksen puheenjohtaja Anne Parkkinen ja Suomen Yrittäjänaisten puheenjohtaja Tiina Koski vetoavat kuntiin, että yksinyrittäjille tarkoitetun rahoituksen haku ja hakemusten käsittely saataisiin tehtyä mahdollisimman nopealla aikataululla.

    Yhden hengen toiminimiyrittäjiä on tuettava vahvasti myös koronakriisin akuutin vaiheen jälkeen, eivätkä he saa jäädä jalkoihin yritysmuodon tai yrityksen koon takia.

SKY_tunnus_grey_oikea
© 2025 Suomen kosmetologien yhdistys

Suomen Kosmetologien Yhdistys
Huopalahdentie 24, 00350 Helsinki
Jäsenasiat: jasenpalvelu@skykosmetologi.fi
Rekisteriseloste ja tietosuoja
Kirjaudu
  • HAE JÄSENEKSI  →
  • SKY yhdistyksenä
    Takaisin
    • HAE JÄSENEKSI  →
    • Tutustu meihin
    • Jäsenyys ja jäsenedut
    • Organisaatio ja hallitus
    • Jaostot
    • Lähettiläät
    • Arvot
    • Eettiset ohjeet
  • Ajankohtaista
    Takaisin
    • Ajankohtaista
    • Alalla
    • Muuta
    • SKY-nuoret
  • Lehti
    Takaisin
    • Fiiliksissä
    • Palsta-aineistot
  • Kauppa
  • SKY:n yritysjäsenet
    Takaisin
    • Tutustu SKY:n yritysjäseniin
    • Yritysjäsen, esittele itsesi
  • Kosmetologipäivät
  • Ota yhteyttä
  • Kirjaudu jäsensivuille
  • English
  • Svenska
  • Facebook
  • Instagram