SKY – Suomen kosmetologien yhdistys SKY – Suomen kosmetologien yhdistys
  • HAE JÄSENEKSI  →
  • SKY yhdistyksenä
    • HAE JÄSENEKSI  →
    • Tutustu meihin
    • Jäsenyys ja jäsenedut
    • Organisaatio ja hallitus
    • Jaostot
    • Lähettiläät
    • Arvot
    • Eettiset ohjeet
  • Ajankohtaista
    • Ajankohtaista
    • Alalla
    • Muuta
    • SKY-nuoret
  • Lehti
    • Fiiliksissä
    • Palsta-aineistot
  • Kauppa
  • SKY:n yritysjäsenet
    • Tutustu SKY:n yritysjäseniin
    • Yritysjäsen, esittele itsesi
  • Kosmetologipäivät
  • Ota yhteyttä
  • Kirjaudu jäsensivuille
  • English
  • Svenska
  • Facebook
  • Instagram
  • Kirjaudu

Muutoksia kosmeettisissa valmisteissa rajoitettuihin ja kiellettyihin aineisiin

By Ida Varonen on 22 kesäkuun, 2021

Tukes uutisoi 17.6.2021, että mm. titaanidioksidin käyttöön ja salisyylihapon enimmäispitoisuusrajoitukseen on tullut muutoksia.

Euroopan komissiolta on tullut uusi kosmeettisia valmisteita koskeva asetus, jossa on muutettu kiellettyjen ja tietyin rajoituksin sallittujen aineiden luetteloita. Asetus (EU) 2021/850 (Omnibus act) rajoittaa tiettyjen vaarallisten aineiden käyttöä kosmetiikassa.

Luetteloon kuuluvat aineet ovat syöpää aiheuttavia, perimää vaurioittavia tai lisääntymiselle vaarallisia eli niin kutsuttuja CMR-aineita. Muutokset tulevat voimaan 1.10.2021 alkaen. Salisyylihapon käyttöä koskevat rajoitukset ovat voimassa jo 17.6.2021 alkaen.

Suomessa tai muualla EU- ja ETA-maissa myynnissä olevat tai Suomeen verkkokaupan kautta markkinoitavat kosmeettiset valmisteet eivät saa sisältää asetuksella kiellettyjä aineita tai aineiden on täytettävä niiden käytöille asetetut rajoitukset.

Titaanidioksidin käyttöön tuli muutoksia

Titaanidioksidi on nyt rajoituksin sallittujen aineiden luettelossa.

  • Rajoitus koskee titaanidioksidin jauhemuotoa, joka sisältää vähintään 1 % titaanidioksidihiukkasia, joiden aerodynaaminen halkaisija on ≤ 10 μm.
  • Enimmäispitoisuus kasvoille tarkoitetuille irtojauhevalmisteille on 25 % ja hiuksille ja kasvojen karvoille tarkoitetuille aerosolisuihkevalmisteille 1,4 % kuluttajille ja 1,1 % ammattikäytölle.
  • Näitä molempia valmisteryhmien valmisteissa sallitaan ainoastaan pigmenttimuotoinen titaanidioksidi. Muissa valmisteissa jauhemuotoista titaanidioksidia ei saa käyttää valmisteissa, jotka voivat aiheuttaa loppukäyttäjän keuhkojen altistumista hengitysteitse.

Samalla titaanidioksidin käyttöä väriaineena ja UV-suodattimena tarkennettiin.

  • Titaanidioksidin käyttö väriaineena: jauhe, joka sisältää vähintään 1 prosenttia titaanidioksidihiukkasia ja jonka aerodynaaminen halkaisija on ≤ 10 μm, on oltava asetuksen liitteen III mukaista.
  • Titaanidioksidin käyttö UV-suodattimena: jauhe, joka sisältää vähintään 1 prosenttia titaanidioksidihiukkasia ja jonka aerodynaaminen halkaisija on ≤ 10 μm, on oltava asetuksen liitteen III mukaista.

Muihin valmisteisiin kuin kasvoille tarkoitetuille irtojauhevalmisteille ja hiuksille ja kasvojen karvoille tarkoitetuille aerosolisuihkevalmisteille sovelletaan 25 %:n enimmäispitoisuutta.

Salisyylihapon rajoituksia koskevat muutokset

Salisyylihappoa koskevaan rajoitukseen lisättiin 0,5 %:n enimmäispitoisuus aineen käytölle vartalovoiteissa, luomiväreissä, ripsiväreissä, silmänrajauskynissä, huulipunissa ja roll-on-deodoranteissa.

Lue asiasta lisää esim. täältä ja täältä .

ammattitaitoammattiyhdistyskosmetiikkalainsäädäntösalisyylihapposuomenkosmetologienyhdistystitaanidioksiditukesvastuullisuus
Posted in Ajankohtaista.
Share
PreviousRekisteröidy Kosmetologipäivät 2021 -verkkotapahtumaan nyt!
NextKosmetologipäivät 2021 verkossa

Related Posts

  • 28 huhtikuun, 2020

    Kesämeikki 2020 hehkuu ja hurmaa

    Kesän trendimeikkiin sopii adjektiivit valoisa, raikas ja hehkuva. Nyt liputetaan luonnollisuutta, mutta myös luovaa leikkisyyttä. Väreissä hehkuu niin murretut maanläheiset kuin kirkkaat melkein neon sävytkin.

  • 28 toukokuun, 2024

    Lausunto eduskunnan verojaostolle kosmetologien puolesta

    28.5.2024

    Helsinki

    Annoimme pyynnöstä asiantuntijalausunnon eduskunnan valtiovarainvaliokunnan verojaostolle hallituksen esitykseen arvonlisäverolain ja oma-aloitteisten verojen verotusmenettelystä annetun lain 39 §:n muuttamisesta.

  • 24 toukokuun, 2021

    Pohjoismaiset kauneudenhoitoalan yhteistyöorganisaatiot tapasivat Teams-kokouksen merkeissä toukokuun lopulla

    Tapaamisessa vaihdettiin kuulumisia ja keskusteltiin mm. eri maiden koronapandemiatilanteesta.

SKY_tunnus_grey_oikea
© 2025 Suomen kosmetologien yhdistys

Suomen Kosmetologien Yhdistys
Huopalahdentie 24, 00350 Helsinki
Jäsenasiat: jasenpalvelu@skykosmetologi.fi
Rekisteriseloste ja tietosuoja
Kirjaudu
  • HAE JÄSENEKSI  →
  • SKY yhdistyksenä
    Takaisin
    • HAE JÄSENEKSI  →
    • Tutustu meihin
    • Jäsenyys ja jäsenedut
    • Organisaatio ja hallitus
    • Jaostot
    • Lähettiläät
    • Arvot
    • Eettiset ohjeet
  • Ajankohtaista
    Takaisin
    • Ajankohtaista
    • Alalla
    • Muuta
    • SKY-nuoret
  • Lehti
    Takaisin
    • Fiiliksissä
    • Palsta-aineistot
  • Kauppa
  • SKY:n yritysjäsenet
    Takaisin
    • Tutustu SKY:n yritysjäseniin
    • Yritysjäsen, esittele itsesi
  • Kosmetologipäivät
  • Ota yhteyttä
  • Kirjaudu jäsensivuille
  • English
  • Svenska
  • Facebook
  • Instagram